Volby

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    Volby

  2. Základní informace k životní situaci
    1. Voliči, který nebude moci volit ve volebním okrsku, v jehož stálém seznamu je zapsán, vydá obecní úřad na jeho žádost voličský průkaz. Voličský průkaz opravňuje k zápisu do výpisu ze zvláštního seznamu ve dnech voleb do Poslanecké sněmovny v jakémkoli volebním okrsku, popřípadě zvláštním volebním okrsku.
    2. Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

     

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

     Volič - Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let.

  4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

    Vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
    1. Volič může požádat o vydání voličského průkazu ode dne vyhlášení voleb, a to osobně u úřadu městského obvodu, který stálý seznam vede, do okamžiku uzavření stálého seznamu nebo zvláštního seznamu nebo podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb; toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky; o osobně učiněné žádosti se sepíše úřední záznam. Úřad městského obvodu voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.
    2. Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, úřad městského obvodu a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.
  6. Na které instituci životní situaci řešit

     Úřad městského obvodu, který vede stálý seznamu voličů, ve kterém  je volič zapsán.

  7. Jaké doklady je nutné mít s sebou

    Doklad totožnosti.

  8. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

    Předepsané formuláře nejsou stanoveny.

  9. Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
  10. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
    1. Volič může požádat o vydání voličského průkazu ode dne vyhlášení voleb, a to osobně u toho, kdo stálý nebo zvláštní seznam vede, do okamžiku uzavření stálého seznamu nebo zvláštního seznamu nebo podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb tomu, kdo stálý seznam nebo zvláštní seznam vede; toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky; o osobně učiněné žádosti se sepíše úřední záznam. Obecní úřad nebo zastupitelský úřad voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.
    2. O možnost volit do přenosné volební schránky je možno příslušný úřad městského obvodu požádat přede dnem voleb. Ve dny voleb je možno požádat okrskovou volební komisi.
  11. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

    Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

  12. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
  13. Elektronická služba, kterou lze využít

    posta@plesna.ostrava.cz

    ISDS :  ejibp8y

  14. Popis byl naposledy aktualizován

    17.07.2013

  15. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno