Základní údaje

Základní informace o Plesné

Plesná je jedním z 23 obvodů města Ostravy. Je vzdálena asi 15 km od centra města směrem severozápadním. Je okrajovou částí města, a proto sousedí nejen s městskými obvody jako jsou Martinov, Pustkovec, Poruba a Krásné Pole, ale i s vesnicemi okresu Opava, a to Děhylov, Dobroslavice a Velká Polom.

Katastr obvodu je složen ze dvou katastrálních území:

Stará Plesná (rozloha 427 ha) a Nová Plesná (rozloha 60 ha).

Rozloha katastru: 4,87 km2

Poloha dle GPS (radnice): zeměpisná délka: 18° 8' 53", zeměpisná šířka 49° 51' 47"

Nadmořská výška: nejnižší 240 m.n.m., nejvyšší 325 m.n.m

Počet obyvatel k 1. 7. 20231625

Velmi významný byl pro Plesnou rok 2005, kdy uplynulo 750 let od vzniku Plesné. Plesná sice není velkým obvodem Ostravy, ale rozložená na malebných vršcích s dominantou nádherného barokního kostela přitahuje pozornost mnoha lidí, navíc také svým velmi čistým ovzduším. Rozrůstá se a mnohého se také za posledních několik let dosáhlo: že nám, občanům, záleží na naší obci, jsme dali jasně najevo, když jsme stvrdili svými hlasy osamostatnění Plesné k 1.1.1994.

O Plesné se ví ale také díky Májové Plesné, kam rok co rok zavítá několik set milovníků folkloru, díky Plesenské stezce, na níž každoročně měří své síly cyklističtí nadšenci. Plesnou ale také činí známou její hasiči i se svým hasičským dorostem. V neposlední řadě i Dům dětí přitahuje pozornost k Plesné svými aktivitami, pravidelnými kroužky, sportem, plesy, výstavami, knihovnou.