MÁJOVÁ PLESNÁ 2023

Pozvání na Májovou Plesnou.

Městský obvod Plesná zve na 25. ročník folklórního festivalu "Májová Plesná" ve dnech 30.4.2023 a 1.5. 2023.

Program naleznete zde.

Plakát zde.

Májová Plesná 2023 – 25. ročník aneb Co nás čeká

30. dubna

V letošním roce zahájí dvoudenní festival tradiční stavba májky, které bude od 14 hodin předcházet její zdobení pentlemi a krepovými papíry. Zveme všechny rodiny s dětmi, aby přišly naši plesenskou májku ozdobit a podpořit místní hasiče při její stavbě. Od 15:30 se děti mohou těšit na zábavné hry a soutěže ve středověkém duchu od Společnosti herců a šermířů Keltik a vyzkoušet si tak například střelbu z kuše. Od 16:30 se nad našimi hlavami představí draví ptáci, jejichž komentovanou ukázku povede známý sokolník Jean van Coppenolle. Nechybět bude ani čarodějnický průvod, a tak zveme všechny děti, aby neváhaly a dorazily v přestrojení za čarodějky a čaroděje. Průvod, který začne po sokolnické ukázce u DDM Plesná, zakončíme pálením čarodějnice a opékáním párků.

 

V 18 hodin se pozornost přesune k pódiu a moderátorského mikrofonu se ujme Honza Prokeš. Hudební program zahájí kapela Acoustica, která vznikla v roce 2009 v Ostravě. Čtveřice muzikantů, opírající se o bohaté zkušenosti z domácích i zahraničních angažmá v oblasti rockové, taneční i vážné hudby se zaměřila na interpretaci slavných hitů předních rockových kapel 20. století v netradičním pojetí akustických nástrojů. V podání akustických kytar, violoncella a perkusních nástrojů můžete slyšet skladby od Erica Claptona, Ozzy Osbourna, Alice Coopera, Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin, Kiss, AC/DC, Slade, Status Quo, Metallicy, Scorpions, Judas Priest, Mr. Big, U-2 a dalších.

 

Následovat bude vystoupení havířovských hard rockerů BASTARD. Tato kapela měla v roce 1994 se svým debutovým albem slušně našlápnuto jako objev roku vydavatelství Monitor EMI a jako předkapela slavných KABÁTŮ na jejich turné. Po dlouhých dvaceti letech se rozhodli pro comeback, aby se opět vrátili na pódia a vystoupili před legendami, jako jsou URIAH HEEP, BONFIRE, CITRON nebo KREYSON. Na přelomu září a října 2019 došlo v kapele k personální změně. Kapela se rozhodla nadále pokračovat ve čtyřech, kdy se mikrofonu chopil kytarista Pavel Škarpa.

 

Program 30. 4. zakončí kapela Maraton, která je na hudebním poli od roku 1976, kdy se do povědomí fanoušků dostala coby Farabestaz. O tři roky později si museli změnit název, se kterým se zúčastnili hned několika soutěží, koncertovali po Česku, Slovensku, Polsku a taky Německu. Kapela má na svém triku 4 vydané CD a v aktuálním složení muzikantů hraje posledních 23 let a svůj koncertní kalendář mají nabitý jednou akcí za druhou.

 

 

1. května

První máj se ponese v tradičním folklorním duchu a s odkazem na historii našeho festivalu. V dopoledních hodinách projede obcí žebřiňák tažený koňmi, na němž zahrají, zazpívají a při zastávkách i zatančí členové folklorního souboru Opavica se svou dechovou kapelou. Neváhejte, a jakmile uslyšíte zpěv a hudbu za oknem, vyjděte ven a potěšte se osobním setkáním s tanečníky a muzikanty. Můžete je před svým domem i drobně pohostit nebo se nechat vyzvat k tanci.

Ve 13 hodin bude zahájen Gulášfest, jehož se i v letošním roce účastní oblíbené a prověřené týmy, ale svůj guláš vám představí také např. Rádio Čas a Rádio Čas Rock. Kromě soutěžních gulášů se dočkáte také široké nabídky občerstvení nejen od našich spolků, jimiž jsou Hasiči, Sokoli nebo Spolek důchodců, ale také od místních podnikatelů a dalších prodejců, kteří přivezou mimo jiné regionální potraviny.

Ve 14 hodin začne hlavní program, jímž nás provede Roman Harok, známý ostravský herec a zpěvák z Národního divadla moravskoslezského. Představí se čtyři folklorní soubory.

Dětský folklorní soubor Holúbek, který vznikl v roce 1994, funguje pod uměleckým vedením plesenské občanky MUDr. Kristýny Mílkové Pavlíkové.  Soubor ve svých třech složkách sdružuje děti ve věku od 4 do 16 let a zaměřuje se na tance, písně a zvykosloví z oblasti nížinného Lašska, Valašsko-lašského pomezí, Valašska a Slezska. Holúbek se svou činností věnuje také udržování tradic našeho kraje a jejich předávání dalším generacím a prezentuje je nejen v České republice, ale také sousedních zemích či v Turecku nebo v Litvě.

Národopisný soubor Břeclavan je jedním z nejstarších moravských folklorních souborů, vznikl v roce 1954. Věnuje se folkloru svého kraje Podluží, a to od nostalgických táhlých písní až po temperamentní verbuňky, ale také dalším moravským oblastem, folkloru z Myjavy či východního Slovenska nebo pohraničních oblastí Dolních Rakous. Soubor je držitelem významného ocenění Náhrdelník burgundských vévodů, jedné z nejprestižnějších evropských folklorních cen, kterou získal ve francouzském Dijonu. Na Májové Plesné se soubor Břeclavan představí hned třikrát, a to s tanci z Podluží, Slovenska a Maďarska.

 

Z Hané, rozsáhlého rovinatého území střední Moravy, k nám přijede soubor Hanačka z Litovle, který prezentuje tradiční hanácký folklor – tance, písně a zvyky úrodného území podél řeky Moravy. Hanácké lidové oděvy jsou bohaté a zdobené, proto i tance jsou obřadné a pomalé, abych vynikla jejich krása a pestrost. Soubor Hanačka se představí ve svátečních krojích, které se na Hané nosívaly do roku 1850.

 

Slezský folklorní soubor Opavica obnovil svou činnosti v roce 2019, kdy navázal na historii souboru sahající až do roku 1945, kdy vznikla iniciativa „Budujeme Slezsko“ kolem malířky a sběratelky lidové kultury Heleny Salichové s cílem dobročinných koncertů na obnovu válkou zničeného kraje. Součástí této skupiny byly také dívky ze Svinova. V roce 1952 se při přípravě dožínek spojil pozůstatek skupiny z předchozí iniciativy s divadelním souborem a pod vedením manželů Bohušových začal psát svou historii jako Opavica. Jejich originální taneční pásma pochází od pamětníků, kteří ve svých vzpomínkách zachovali tradice a lidové zvyky obyvatel povodí řeky Opavice.  Specifikem choreografií tohoto souboru je tzv. „polka na šest“.

 

Po vyhlášení nejlepších gulášů podle odborné a laické poroty přijde hřeb večera prvního máje, a to slovenská kapela Kollárovci, jejichž hudba souzní s motem letošního ročníku Májové Plesné, a to je odkaz k tradici a lidové kultuře. Kollárovci ve své tvorbě vycházejí ze slovenské lidové písně a propojují minulost se současností. V jejich podání můžete slyšet snoubit tradiční lidové nástroje – cimbál a housle s bicími nástroji.

 

V průběhu prvního máje jsme pro vás připravili také doprovodný program, a to ukázku lidových řemesel jako jsou například kováři či dráteníci. Prohlédnout si můžete venkovní expozici věnovanou historii Májové Plesné a zajímavostem o plesenském nářečí a folkloru. Vyfotit se můžete ve fotopanelu krojované rodiny, který zhotovila malířka Alžběta Dirnerová podle dochovaných záznamů klimkovických krojů, jejichž obdoba se předpokládá pro typický lidový oděv také v Plesné.

Těšíme se na Vaši hojnou účast.

 

                                                                                                                                   

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

 Ostrava_logo