Aktuality
Zpráva Diecézní charity ostravsko-opavské o rozdělování finanční pomoci obětem povodní
4 10 2024

Zpráva Diecézní charity ostravsko-opavské o rozdělování finanční pomoci obětem povodní

Tisková zpráva Diecézní charity ostravsko-opavské

Připravujeme rozdělování finanční pomoci obětem povodní

Ostrava, 4. října 2024

Na základě dohody humanitárních organizací obdrží postižené domácnosti, kterým voda zaplavila obytné prostory finanční pomoc ve výši 50 tisíc korun. Diecézní charita ostravsko-opavská podpoří přibližně 500 domácností v přidělených oblastech, kde od počátku zjišťovala rozsah škod a průběžně poskytuje pomoc.

 

Na společném postupu 1. vlny finanční pomoci se dohodla Charita Česká republika, pod kterou spadá Diecézní charita ostravsko-opavská, společně s humanitárními organizacemi ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni a Diakonie ČCE. Mezi postižené domácnosti společně rozdělí 200 milionů korun, ty podpoří více než 3 800 domácností, které v uplynulých týdnech navštívily terénní týmy. Zbytek prostředků plánují využít na další fáze obnovy pro nejvíce postižené.

 

V jakých lokalitách a kdy bude vyplácet finanční pomoc Diecézní charita ostravsko-opavská

„Povodní zasažené oblasti jsme si hned na začátku rozdělili s ostatními neziskovými organizacemi ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, abychom dokázali pokrýt rozsáhlá zaplavená území a co nejúčinněji a nejrychleji mohli pomoci lidem. V přidělených lokalitách jsme provedli monitoring škod, poskytli první humanitární pomoc, zprostředkovali dobrovolníky na úklid a nyní budeme poskytovat finanční pomoc nejhůře zasaženým domácnostem,“ vysvětluje systém pomoci Hana Mamčařová, koordinátorka pro mimořádné události Diecézní charity ostravsko-opavské.

Diecézní charita ostravsko-opavská má přiděleny oblasti na Bohumínsku v částech Šunychl, Kopytov, Skřečoň a Nová Ves; na Ostravsku v částech Koblov, Antošovice a Přívoz; na Krnovsku v Holčovicích, Hynčicích, Hejnově, Dívčím Hradě, Městě Albrechticích, Opavici, Linhartovech, Bohušově a Slezských Rudolticích a také část Karvinska a Karvinou-Louky. V těchto lokalitách jsme provedli monitoring škod a na základě šetření budeme nejvíce zasaženým lidem postupně vyplácet finanční pomoc ve výši 50 tisíc korun pro domácnosti, kterým voda zaplavila obytné prostory.

„Aktuálně připravujeme darovací smlouvy a začátkem příštího týdne se vydáme do přidělených oblastí, kde budeme smlouvy postupně podepisovat a zasílat peníze na účty. O termínu podepisování smluv budeme lidi informovat telefonicky,“ říká Hana Mamčařová.

V případě, že lidé nemají zřízený bankovní účet, dostanou dar jinou formou výplaty. V některých obcích ještě probíhají šetření.

Orientační rozdělení oblastí působení jednotlivých organizací najdete v mapě Povodně 2024. Lidé, kteří budou žádat o finanční pomoc, by se měli obracet na danou organizaci dle přidělené lokality.

 

Kontakty pro jednotlivé oblasti, viz mapa Povodně 2024:

 

  • Charita Česká republika:
  • Oblasti přidělené Diecézní charitě ostravsko-opavské (části Ostravska a Bohumínska, Dolní Lutyně, Albrechticko, části Krnovska, Karvinsko): +420 733 198 237
  • Oblasti přidělené Arcidiecézní charitě Olomouc (Olomoucký kraj, Jesenicko): +420 705 866 935
  • Oblasti přidělené Adře (části Ostravska a Bohumínska, Orlová, Havířov, Těrlicko): +420 739 105 080
  • Oblasti přidělené Diakonii ČCE (části Jesenicka): +420 242 487 812
  • Oblasti přidělené Člověku v Tísni (Krnovsko, Jesenicko): +420 770 600 800
Čistička v Přívoze je kvůli povodni dočasně mimo provoz
4 10 2024

Čistička v Přívoze je kvůli povodni dočasně mimo provoz

Je nutné dodržovat kanalizační řád a neházet doo odpadu, co tam nepatří!

3/10 2024

Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) a město Ostrava apelují na občany k dodržování Kanalizačního řádu! Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze je vlivem uplynulých povodní mimo provoz a odpadní vody z většiny domácností a firem v současnosti tečou do řeky Odry. 

Čistička v Přívoze je kvůli povodni dočasně mimo provoz. Je nutné dodržovat Kanalizační řád a neházet  do odpadu, co tam nepatří!

Pracovníci OVAKu při výměně armatur. Ilustrační foto. Autor: OVAK a. s.

I přes veškerou snahu zaměstnanců společnosti OVAK a dodavatelských firem, které se na řešení této situace podílejí, je předpoklad, že k opětovnému zahájení, alespoň částečného čištění, nedojde dříve než do konce roku 2024. Proto, jak společnost OVAK, tak vedení města Ostravy vyzývají občany k důslednému respektování Kanalizačního řádu. Zejména se jedná nevhazování nebo nevylévání odpadu do kanalizace, který tam nepatří.  

Ostrava je, jako každé velké město, závislá na mnoha systémech, které jsou nutné pro jeho existenci a bezproblémový život obyvatel. Jednou z nezbytností je i funkční kanalizace. O tom, jak bude kanalizace ve městě fungovat, rozhodují také občané a firmy tím, jak dodržují Kanalizační řád, což je soubor pravidel a usměrnění, který mimo jiné určuje, co je přípustné kanalizací odvádět.  

„Povodně v Ostravě způsobily škody na majetcích obyvatel, firem a města, významně byla zasažena také Ústřední čistírna odpadních vod. Od prvopočátku konáme spolu s provozní společností veškeré potřebné kroky k řešení tohoto havarijního stavu zařízení. Obnova provozu ústřední čistírny je pro město prioritou. O této situaci byly informovány všechny dotčené orgány státní správy a cestou krajského krizového štábu také Ústřední krizový štáb, mimořádná rada města již schválila i první práce a příslušné financování. Nicméně v návaznosti na současný postpovodňový stav zařízení prosíme i obyvatele, aby nám v této situaci pomohli též svým zodpovědným přístupem k životnímu prostředí a respektovali příslušná doporučení, definující pro kanalizaci nevhodné odpady a postup jejich případné likvidace,“ konstatoval Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Nejčastější chybou je vhazování velkých hygienických předmětů, jakými jsou např. vlhčené ubrousky, ruličky od toaletního papíru, dětské pleny aj.  

Do kanalizace nepatří rovněž léky, chemikálie, komunální a stavební odpad, zbytky potravin. Zejména vylévání tuků, které se srážejí a nabalují se do velkých ucpávek zamezujících toku kanalizace tak, že dochází k haváriím včetně zaplavování sklepních prostor. 

„Jedlé tuky mají vlastnost ztuhnout v kanalizacích do kompaktních celků. Problémy působí tuky vzniklé jako odpad při smažení, stejně jako oleje například z konzerv sardinek nebo oliv“, říká Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě.  „Tuky současně mohou zanášet čerpadla a mechanickou technologii na čistírnách, a tak snižovat celkovou účinnost čištění odpadní vody. Je zásadní, aby v počátku obnovení procesu čištění odpadních vod nevznikaly další potíže a funkce čistírny byla obnovena co nejdříve. Ekologická likvidace v domácnostech je přitom snadná a pohodlná“, dodal Ulrich. Vysbíraný olej není obyčejný odpad, naopak má své druhotné využití při výrobě biopaliv.  

Mějme zejména v této situaci na paměti, že kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadů, ať již v kapalném nebo pevném skupenství. Látky, které do kanalizace nepatří, mají negativní dopad nejen na životní prostředí, ale také na provozní činnost.  

Děkujeme občanům za pochopení a spolupráci při zvládání této situace. 

Podívejte se na video: Co nepatří do kanalizace: https://www.ovak.cz/videoportal/poznej-ovak/co-nepatri-do-kanalizace/

Další informace též: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/opetovne-zprovozneni-ustredni-cistirny-odpadnich-vod-je-pro-mesto-prioritou

Cyklistický závod "Plesenská stezka"
3 10 2024

Cyklistický závod "Plesenská stezka"

V sobotu 5. 10. 2024 od 10 hod. proběhne v obci tradiční cyklistický závod Plesenská stezka, která je také součástí Vesnických sportovních her. Závodníky můžete přijít podpořit na start do centra obce. Více informací o závodě a trase závodu najdete na: www.sokolplesna.cz/plesenska-stezka

TJ Sokol Ostrava-Plesná

VÍCE AKTUALIT >>