Informace Charity Ostrava

11/9 2023

Seznamte se s informacemi z Charity Ostrava.

Informace Charity Ostrava

Michal Hrůza, Ivo Kahánek a muzikáloví pěvci pomůžou seniorům při benefici

Michal Hrůza s kapelou, pianista Ivo Kahánek a muzikáloví pěvci Patricia Janečková, Tomáš Savka a Martina Vlčková v doprovodu Zdeňka Krále a dalších hudebníků vystoupí 5. 10. 2023 od 19 h v  Akordu v Ostravě-Zábřehu při benefici na podporu Charitního domu sv. Václava - domova pokojného stáří. Charita Ostrava v této službě pomáhá seniorům důstojně a s péčí prožívat stáří od roku 1998. Připravovaná rekonstrukce podkroví přinese rozšíření a zkvalitnění služby vybudováním jednolůžkových pokojů. Výtěžek benefice nám pomůže se spolufinancováním rekonstrukce.

Předprodej vstupenek na: www.dkakord.cz. Projekt je realizován s finanční podporou Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy a mnoha dalších partnerů.

Těšíme se na Vaši účast při benefici!

 

Dny proti chudobě Ostrava 2023

18. ročník aktivit Dnů proti chudobě v Ostravě proběhne v období 9. – 30. 10. 2023 u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Pro veřejnost bude v tomto termínu probíhat výstava fotografií studentů Střední umělecké školy Ostrava s názvem „Krok k naději“ v ostravském hypermarketu Globus. V pondělí 16. 10. 2023 od 8 h zveme na Ekumenické setkání do Charitního domu sv. Benedikta Labre, Lidická 773/54, Ostrava-Vítkovice a 17. 10. 2023 od 16 h na Setkání u společného ohně v centru Adelante Armády spásy, U Nových Válcoven 1592/9A, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky. Odborný seminář s názvem „Chudoba uvnitř“ zaměřený na problematiku duševních onemocnění u lidí bez domova proběhne 18. 10 2023 od 10 h na Krajském úřadu MSK (nutná registrace účasti). Dny proti chudobě pořádá Charita Ostrava, Armáda Spásy s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

 

Stále to jsem já - služba pro lidi s onemocněním demencí

Charitní středisko Gabriel – komunitní centrum pro seniory od října 2023 nabízí novou aktivitu „Stále jsem to já“ lidem, kterým byla diagnostikována Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence. Nemocný člověk, kterému odborný lékař sdělí diagnózu onemocnění demencí, se často ocitá v depresi, má strach z budoucnosti, potřebuje poradit, jak řešit svou nelehkou sociální situaci.

Nabídneme Vám informace, poradenství, podporu a také místo, kde můžete být sami sebou, prostředí, kde budete přijímán(a) jako jedinečná lidská bytost. V rámci aktivity máte možnost si také  „jen“ popovídat, sdílet Vaše obavy a představy o budoucnosti. Nová aktivita "Stále jsem to já" je pro veřejnost bezplatná a lze ji využít každou středu v době 10 – 12 h, 13 – 15 h. Po telefonické domluvě lze dohodnout i jiný, individuální termín. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Kontakty: Charita Ostrava, Charitní středisko Gabriel – komunitní centrum pro seniory, Čujkovova 3165/40a, 700 30 Ostrava-Jih, Zábřeh

Ivona Polášková, DiS., 739 323 933, ivona.polaskova@ostrava.charita.cz

Bc. Veronika Curylová, 731 131 951, veronika.curylova@ostrava.charita.cz

  

Charita Ostrava zve k účasti na Podpůrné skupině pro pečující

Charita Ostrava zve na setkání pečujících osob o lidi s Alzheimerovou chorobou nebo onemocněním jiným typem demence. Smyslem tzv. Podpůrných skupin je pomoc pečujícím osobám každodenně zvládat psychickou i fyzickou náročnost při péči o své nejbližší v domácím prostředí. Při setkávání skupiny lze s dalšími účastníky sdílet vlastní zkušenosti, nápady, podněty, získat odpovědi na otázky vyplývající ze situací každodenní péče. Možnost sdílení bývá pro člověka neocenitelnou podporou, dodává mu potřebnou sílu a odvahu vytrvat v dalším zajišťování domácí péče. Setkání skupiny v rozsahu 2 h vedou zkušení sociální pracovníci s dlouholetou praxí. Pečující mohou využít také možnosti individuálního poradenství s dalšími odborníky - psychiatr, psycholog, fyzioterapeut a právník. Podpůrné skupiny se setkávají pravidelně 1x měsíčně, další setkání proběhnou 16. a 17. 10., 13. a 14. 11.  2023, 14-16 h, 16-18 h v jednací místnosti Charity Ostrava, Kořenského 1323/17 v Ostravě-Vítkovicích. Pro další informace nebo přihlášení k bezplatné účasti kontaktujte Mgr. Martinu Krhutovou, e-mail: martina.krhutova@ostrava.charita.cz, mobil: 733 676 692. Těšíme se na Vaši účast.

  

Poradenství při péči o nemocné v domácím prostředí

Charita Ostrava v rámci aktivit Charitní hospicové poradny nabízí možnost bezplatné účasti na semináři „Jak pečovat o nemocného člověka v domácím prostředí“. Na setkání s profesionálními zdravotními sestrami Mobilního hospice sv. Kryštofa se dozvíte, jak zvládnout domácí péči o člověka se sníženou pohyblivostí, částečně nebo plně imobilního člověka a získáte související informace ze zdravotní a sociální oblasti. Termín společného kurzu je 17. 10.  a  14. 11. 2023,
14-17 h
. v budově Hospice sv. Lukáše, Charvátská 785/8, Ostrava-Výškovice. Můžete se zúčastnit společného semináře nebo individuální konzultace, pro které je možné dohodnout individuální termíny. Naučíte se nemocnému člověku podávat stravu, tekutiny a léky, provádět osobní hygienu či polohování, jako prevenci vzniku proleženin. Proběhnou praktické ukázky, jsou připraveny informace o možnostech získávání příspěvku na péči nebo využívání kompenzačních pomůcek, které pomáhají při naplňování potřeb nemocného člověka. Na kurz se, prosíme, přihlaste předem na kontaktu níže. Těšíme se na Vaši účast!

Kontakt: Charita Ostrava - Charitní hospicová poradna, Mgr. Alexandra Čubová, 731 534 002,
e-mail: hospicova.poradna@ostrava.charita.cz

 

Poradna radí bezplatně v životních obtížích

Poradna Charity Ostrava poskytuje odborné sociálně-právní poradenství zaměřené na rodinné právo, sociální zabezpečení, bydlení, zaměstnání, majetkoprávní vztahy, dluhovou problematiku, spotřebitelské právo atd. Služby jsou anonymní a bezplatné pro občany starší 18 let. Konzultace poskytujeme telefonicky, emailem nebo osobně. Po domluvě možná návštěva i u klientů doma (např. zdravotní důvody). Objednávat se můžete na kontaktech: Poradna Charity Ostrava, tel.: 599 526 906, 731 625 767, e-mail: poradna@ostrava.charita.cz

 

Charita Ostrava hledá zdravotní sestru pro Hospic sv. Lukáše

Charita Ostrava nabízí pracovní uplatnění pro všeobecnou zdravotní sestru v charitním Hospici sv. Lukáše – zařízení pro lidi v terminálním stádiu života. Předpokládaný termín nástupu: ihned nebo dle dohody. Podrobnosti na: www. ostrava.charita.cz/volna-mista/